Güvenlik Kamerası Takma Zorunluluğu

Güvenlik Kamerası Takma Zorunluluğu
Antalya Valiliği yayınladığı genelge ile Antalya İli sınırları içerisinde bulunan eğlence yerlerine güvenlik kamerası zorunluluğu getirdi. 40 metrekareyi geçen işyerleri 3 ay içerisinde kamera aktırmak zorunda. Denetimi ise polis, jandarma ve belediye yapacak.
Suçun tespiti ve önlenmesinde önemli bir belge olan güvenlik kameraları bazı işyerleri için zorunlu hale geldi. Özellikle yaz aylarında, büyüklüğü 40 metrekareyi geçen alanlara güvenlik kamerası takma zorunluluğu getirildi.
 
Antalya Valiliği’nce yayınlanan genelgede, Antalya ili sınırlarında bulunan kahvehane, oyun salonu, bar, birahane, meyhane, gazino, disko, diskotek, pavyon, otel, motel, pansiyon ve dernek lokallerinde güvenlik kamera sisteminin takılmasının zorunlu hale getirildiğini bildirdi.
 
Karar işyerlerine tebliğ edilmeye başlandı. Alanya Emniyet Müdürlüğü, kamera takması zorunlu olan işyerlerinin listesini hazırlayarak çalışmalara başladı. İşyeri sahipleri tebligatın kendilerine ulaşmasının ardından 3 ay içerisinde kameraları sistemini taktırmak zorunda. Aksi takdirde işletmelere para cezası uygulanacak. Denetimler ise jandarma, polis ve belediye tarafından yapılacak.
 
Öte yandan güvenlik kamerasının minimum kalite sınırı da açıklandı. Genelgeye göre kameralar, işyeri giriş ve çıkışı için en az 420 TV line gece görüş özellikli ve işyeri dışı için de en az 540 TV line gece görüş donanımında olacak. En az 10 gün kayıt yapma teknik kapasitesi bulunacak.